ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΚΠ/ΚΩΝ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ

ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 1ης ΝΟΕΜΒΡΗ

Πραγματοποιήθηκαν την 1η Νοεμβρίου , στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου , οι εκλογές για Π.Υ.Σ.Π.Ε. , Α.Π.Υ.Σ.Π.Ε.  και Κ.Υ.Σ.Π.Ε. Τα αποτελέσματα του Π.Υ.Σ.Π.Ε. που ενδιαφέρουν και τα μέλη του συλλόγου , ήταν τα εξής :

ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ : 198       ΨΗΦΙΣΑΝ : 143        ΕΓΚΥΡΑ : 142      ΑΚΥΡΑ :  1

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ  125

ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ                        98  ( Ε )

ΚΑΨΑΛΗΣ  ΛΕΩΝΙΔΑΣ                     14

ΚΕΛΕΣΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ                          45

ΜΟΤΣΙΟΛΑΣ  ΣΙΔΕΡΗΣ                    64   ( Ε )

ΔΑΚΕ/ΠΕ     17

ΠΑΡΟΥΤΣΑΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ

Η εφορευτική επιτροπή.......στην ουρά για το εκλογικό καθήκον ....και ο προϊστάμενος επί το έργον ....

Οι δυο νεοεκλεγέντες : Μοτσιόλας Σιδέρης   και Ευθυμίου Γιάννης.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΡΟΛΗΨΗΣ « ΑΛΚΥΟΝΗ »

Το Κέντρο Πρόληψης της χρήσης των εξαρτησιογόνων ουσιών "ΑΛΚΥΟΝΗ",   ξεκίνησε σε συνεργασία με τη Δ/νση  Α'/βάθμιας Εκπ/σης  Ν. Ευρυτανίας,                      σεμινάρια για τους εκπ/κούς  του νομού .

Έτσι πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις με τους συναδέλφους των δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων Καρπενησίου καθώς και των σχολείων του Μεγάλου Χωριού,        Αγίου Νικολάου και Στενώματος. Οι συναντήσεις αυτές έγιναν σε τρία τρίωρα σεμινάρια τριών διαφορετικών ομάδων εκπαιδευτικών τις 24 ,31 Ιανουαρίου   και 7 Φεβρουαρίου  με τίτλο "Ο ρόλος του εκπαιδευτικού στην πρόληψη".

Στη προώθηση της δράσης αυτής  συνέβαλλαν ο υπεύθυνος Αγωγής Υγείας της Α' βάθμιας Εκπαίδευσης κ. Θεόδωρος Καραγιάννης και ο πρόεδρος του Κέντρου "ΑΛΚΥΟΝΗ" κ. Κων/νος Κρουστάλλης .

Από τις συναντήσεις της 3ης ομάδας

Η ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΙΤΑΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Σε μια ζεστή βραδιά , την 29η Ιανουαρίου , κόψαμε την πρωτοχρονιάτικη πίτα μας στη ταβέρνα "Πανόραμα" παρουσία  και κάποιων επισήμων του τόπου μας. Η εκδήλωση ξεκίνησε με την δέηση υπέρ υγείας και τις ευχές του πάπα-Γιώργη ο οποίος ευλόγησε και την πίτα. Στη συνέχεια εκφωνήθηκαν σύντομοι χαιρετισμοί από τον πρόεδρο του συλλόγου κ. Μοτσιόλα Σιδέρη, από τον Αντινομάρχη Ευρυτανίας κ. Δημήτριο Τσιώλη, από τον Αντιδήμαρχο Καρπενησίου Βασίλειο Καμαρέτσο οι οποίοι μετέφεραν τους θερμούς χαιρετισμούς τόσο του Νομάρχη Ευρυτανίας κ. Κώστα Κοντογεώργου, όσο και του Δημάρχου Καρπενησίου κ. Βασιλείου Καραμπά οι οποίοι δεν μπόρεσαν να παρευρεθούν. Χαιρετισμό απεύθυναν και ο διευθυντής εκπαίδευσης της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ευρυτανίας κ. Δημήτριος Τσιτσάνης, ο σχολικός σύμβουλος κ. Ιωάννης Λαζαρίδης και ο προϊστάμενος του Κ.Δ.Α.Υ. Ευρυτανίας κ. Ιωάννης Κόκκοτος.  Η βραδιά περιλάμβανε και τη βράβευση του δασκάλου και σχολικού συμβούλου 1ης περιφέρειας , που αποχώρησε από την ενεργό δράση, του κ. Ιωάννη Τσίγκα ο οποίος ευχαρίστησε και τον Διοικητικό Συμβούλιο του συλλόγου για την τιμή που του έκαναν. Παρόντες ήταν και ο συνάδελφος και πρόεδρος του Νομαρχιακού Συμβουλίου κ. Στέλιος Δημητρόπουλος και ο δήμαρχος Φραγκίστας κ. Θωμάς Μπόνιας.  Το φλουρί βρήκε ο γυμναστής Α/θμιας κ. Δημήτρης Τσιγαρίδας, ενώ το βράδυ συνεχίστηκε με γλέντι έως τις πρωινές ώρες.

Η ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

Την Τσικνοπέμπτη 08/02/2007 κόψαμε την πίτα για τους συναδέλφους που υπηρετούν μακριά από το Καρπενήσι.
                  Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στη Γρανίτσα και μετά από την καθιερωμένη ενημέρωση από το προεδρείο του συλλόγου , στο δημοτικό
                  σχολείο , δόθηκε συνέχεια σε παρακείμενη ταβέρνα με μεζέ και καλό κρασί. Τυχερός της βραδιάς ο Σωκράτης Γιώρας που βρήκε το φλουρί ,
                  ενώ  τιμήθηκε και ο , πρόσφατα συνταξιοδοτηθείς συνάδελφος , Βαγγέλης Κουρλός.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΗ